Gizli kalp hastalığı terimi, kalp hastası olduğu halde bunun belirtileri olmayan veya belirtilerini hissetmeyen hastaları ifade etmek için kullanılır. Burada aslında bir grup hasta vardır ki, belirti hissettiği halde bu belirtileri kalp ile ilişkisi olduğunu düşünmezler, hazımsızlık, soğuk algınlığına bağlı göğüs ağrısı, basit terleme veya yorgunluk gibi sıradan durum olarak değerlendirirler, tıbbi yardım aramazlar.

Gerçek gizli kalp hastalığı, yani tamamen bir belirti ve şikayeti olmadığı halde kalp hastası olanlar, özellikle diyabet (şeker) hastaları, yaşlılar, efor yapılmasını kısıtlayan ortopedik engelli insanlarda sık görülür. Diyabetlilerdeki sinir dokusu harabiyeti sonucu göğüste ağrı algılanmasını sağlayan sinirlerden beyine sinyal gitmez ve kişi kalbine kan gitmediği halde göğüs ağrısı hissetmez, hatta normalde çok şiddetli hissedilen kalp krizi ağrısını bile anlamayabilir. Bu durum hiç de seyrek olmayıp şeker hastalarında %25-30 oranında rastlanır. 

Bu bakımdan şeker hastalarının bir kalp şikayeti olmasa bile ciddi bir kalp check -up taramasına tabi tutulması ve sonra her yıl düzenli kalp kontrolünden geçmesi önerilir. Yaşlı insanlarda da şeker hastası olmasa bile yaşlanmaya bağlı sinir dokusu yıpranması sonucu kalp damar hastalığına bağlı belirtiler görülmeyebilir. Yaş arttıkça kalp hastalığı bulunma olasılığı da arttığından kişi yaşlı (70’den çok) ve şeker hastalığı varsa bu gizli kalp hastalığı durumu çok daha ciddiyetle araştırılmalıdır