İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ (İKE):

KATETER YÖNTEMİYLE YAPTIĞIMIZ KAPALI KALP KAPAK DEĞİŞİMİ (TAVR, TMVR, ASD, PFO KAPATMA VB. GİBİ) GİRİŞİMLERİNDE GENEL ANESTEZİ İHTİYACINI ORTADAN KALDIRAN SON DÜZEY GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİNİ UYGULAMAYA BAŞLADIK!

İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ (İKE) NEDİR?

İKE DOĞRUDAN KALBİN İÇİNDEN EKOKARDİYOGRAFİ İŞLEMİNİ YAPABİLMEMİZİ SAĞLAYAN ÇOK YENİ BİR GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİDİR. TAVR İŞLEMİ SIRASINDA KASIK TOPLAR DAMARINDAN LOKAL ANESTEZİ UYGULANMAK SURETİYLE YAPILIR. HASTA İKE KATETERİNİ KALBİN İÇERİNDE İKEN BİLE HİSSETMEZ. AĞRI VS. YAPMAZ.

İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ AVANTAJLARI NELERDİR?

BU GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİNİN PEK ÇOK AVANTAJI VAR;
1.KALP KAPAK HASTALARINA (AORT KAPAK, MİTRAL KAPAK) KATETER YOLUYLA YAPMAKTA OLDUĞUMUZ KATETER YOLUYLA KAPAK DEĞİŞİMİ OPERASYONLARINI HASTANEMİZİN ANJİYOGRAFİ CİHAZINDA YAPIYORUZ. KASIK ATAR DAMARINDAN KATETERLE GİRİŞ YAPILARAK UYGULANAN BU KALP KAPAK DEĞİŞİMİ (TAVR, TMVR) İŞLEMLERİNDE PROTEZ KAPAĞIN EN UYGUN ŞEKİLDE HASTA KALBİNE YERLEŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN EŞ ZAMANLI OLARAK TEE ADI VERDİĞİMİZ YEMEK BORUSUNDAN GÖNDERİLEN EKOKARDİYOGRAFİ CİHAZI KULLANIYORUZ. BUNUN YAPILABİLMESİ İÇİN HASTANIN OPERASYON BOYUNCA GENEL ANESTEZİ ALMASI ZORUNLULUĞU VARDIR. İNTRAKARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ İLE GENEL ANESTEZİ İHTİYACI TAMAMEN ORTADAN KALKMAKTADIR. BÖYLECE; OPERASYONDAN SONRA HASTANIN YOĞUN BAKIM İHTİYACI DA ORTADAN KALKMAKTADIR, NORMAL SERVİS ODASINA ALINABİLMEKTEDİR. AYRICA GENEL ANESTEZİNİN NEDEN OLABİLECEĞİ SOLUNUM YOLU İLE İLGİLİ KOMPLİKASYONLAR (ENFEKSİYON, SES KISIKLIĞI, BOĞAZDA AĞRI, SOLUNUM SIKINTISI) GİBİ İSTENMEYEN DURUMLARDAN VE AYRICA YOĞUN BAKIM ŞARTLARINDAN KAYNAKLANABİLECEK DİĞER İSTENMEYEN DURUMLARDAN (HASTANE ENFEKSİYONU, DEPRESYON GİBİ) KAÇINILMIŞ OLUR. BU AVANTAJ ÖZELLİKLE YAŞLI HASTALARDA, EŞLİK EDEN AKCİĞER HASTALIĞI, KALP YETMEZLİĞİ OLANLARDA, YEMEK BORUSU İLE İLGİLİ HASTALIĞI OLANLARDA ÖZELLİKLE AŞİKARDİR. HATTA YAŞLILIK VE EŞLİK EDEN DİĞER CİDDİ HASTALIKLAR NEDENİYLE BU İŞLEMLERİN YAPILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI HASTALARLA DA KARŞILAŞIYORUZ. İŞTE İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ SAYESİNDE BU HASTALARIMIZ DA TEDAVİ ŞANSINI YAKALIYORLAR.
2. İKE İLE ELDE ETTİĞİMİZ GÖRÜNTÜLER DOĞRUDAN KALP İÇİNDEN SAĞLANDIĞINDAN, TEE’YE GÖRE ÇOK DAHA KALİTELİDİR. İKE İLE KAPAK YERLEŞTİRME İŞLEMİNİN UYGULANDIĞI KALP İÇİ BÖLGEDE SADECE 1-2CM LİK MESAFEDE DOĞRUDAN GÖRÜNTÜ ALABİLİYORUZ VE BU GÖRÜNTÜLERİN KALİTESİ TEE İLE KIYASLANDIĞINDA DAHA KALİTELİDİR. İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ, OPERASYONDA KESİNTİSİZ VE ENGELSİZ BİR ŞEKİLDE AYNI OPERATÖR TARAFINDAN KULLANILDIĞINDAN KAPAK GİRİŞİMİ İŞLEMİNDE ÜZERİMİZDE ZAMAN BASKISI OLMADIĞINDAN BİZ DE RAHAT EDİYORUZ.  ZİRA YEMEK BORUSU YOLUYLA DAHA ÖNCEDEN YAPTIĞIMIZ TEE İŞLEMİNDE ELDE EDİLEN GÖRÜNTÜ KALİTESİ SÜREKLİ SABİT OLAMAMAKTADIR. YEMEK BORUSUNDA BİRİKEN SALYALAR, HASTANIN ARALIKLI UYANABİLMESİ NEDENİYLE GÖRÜNTÜ KALİTESİNİ BOZABİLMEKTEYEDİ VE İSTER İSTEMEZ BİZ DE BİR ZAMAN BASKISI ALTINDA ÇALIŞMAK DURUMUNDA KALMAKTAYDIK. BU AVANTAJ DA İŞLEMİN DAHA MÜKEMMEL OLMASINA DOĞRUDAN OLUMLU OLARAK ETKİ YAPMAKTADIR.
3. İNTRAKARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİNİN SAYDIĞIM BU AVANTAJLARI SAYESİNDE HASTALAR HASTANEDEN ÇOK DAHA ERKEN TABURCU OLABİLMEKTEDİR. BİZ PRATİĞİMİZDE HASTALARIMIZI SADECE 1 GÜN HASTANEDE MİSAFİR EDİP TIBBİ TAKİPLERİNİ YAPARAK ERTESİ GÜN EVİNE GAYET KONFORLU BİR BİÇİMDE GÖNDEREBİLİYORUZ.

4. BU KADAR TIBBİ OLARAK AVANTAJLI OLAN BİR YENİ YÖNTEM HERHALDE MALİYET ARTIŞI GETİRİYORDUR DİYE AKLA GELEBİLİR. GERÇEKTE İNTRAKARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ İÇİN KULLANILAN CİHAZ VE KATETERİ PAHALIDIR. ANCAK BU YÖNTEMLE GENEL ANESTEZİ OLMAMASI, YOĞUN BAKIM İHTİYACI OLMAMASI VE HASTANEDE KALIŞ SÜRESİNİN AZALMASINDAN GELEN MAİLYET AZALMASI BU YÜKÜ KARŞILAMAKTADIR. BİR MAİLYET ARTIŞINI HASTA YAŞAMANDAN AYNI KAPAK OPERASYONUNU DAHA KONFORLU VE DAHA GÜVENİLİR BİR ŞEKİLDE, DAHA AZ HATANEDE YATARAK, YOĞUN BAKIM STRESİ VE RİSKİ YAŞAMADAN 1 GÜNDE ATLATMAKTADIR.

5. İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ UYGULAMASI KOLAYDIR, HASTA BUNUN İÇİN AYRI BİR RAHATSIZLIK DUYGUSU YAŞAMAZ. ZİRA İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ KATETERİNİ KASIKTAKİ TOPLAR DAMARA (ANA FEMORAL VEN) YERLEŞTİRDİĞİMİZ DAMAR KILIFI İÇİNDEN UYGULUYORUZ. BU BÖLGE ZATEN KASIK ATAR DAMARINDAN (ANA FEMORAL ARTER) UYGULADIĞIMIZ KAPAK SİSTEMİNİN YERİ İLE KOMŞUDUR. AYNI BÖLGENİN LOKAL ANESTEZİ İŞLEMİ İLE HASTA AĞRI HİSSETMEDEN BU İŞLEM YAPILMAKTADIR.

İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ’NİN DEZAVANTAJI VAR MIDIR?

HASTA İÇİN BİR DEZAVANTAJI YOKTUR.ALTERNATİF OLAN TEE YÖNTEMİNE GÖRE OLDUKÇA ETKİLİ VE DAHA GÜVENLİDİR.

PEKİ İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ’NİN UYGULANDIĞI BAŞKA OPERASYONLAR DA VAR MIDIR?

TABİİ Kİ VARDIR. İKE’Yİ GENELLİKLE DOĞUMSAL OLAN KALP İÇİ DELİKLERİN (ASD, VSD, PFO,GİBİ ) KATETER YOLUYLA KAPATILMASINA OLANAK SAĞLAYAN İŞLEMLERDE TEE YERİNE KULLANMAKTAYIZ. ASLINDA İNTRA-KARDİYAK EKOKARDİYOGRAFİ KULLANIMI ÖNCELERİ BU HASTALARDA BAŞLANMIŞTIR.  GETİRDİĞİ AVANTAJLARIN ORTAYA ÇIKMASI İLE SONRADAN BİZ BU UYGULAMALARI GİRİŞİMSEL KAPAK İŞLEMLERİNDE TEE YERİNE KULLANMAYA BAŞLADIK.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM DİLEĞİYLE,