Sağlıklı Bir Kalp İçin Beslenme Önerileri

1. DEĞİŞİK RENKLERDE OLAN SEBZE VE MEYVE KARIŞIMI TÜKETİN. TABAĞIN EN AZ YARISI SEBZE VE MEYVADAN OLUŞMALI. ÇİĞ FINDIKLAR (CEVİZ,BADEM, FINDIK İÇİ, KETEN TOHUMU) VE BAKLİYAT BU KARIŞIMIN İÇİNDE YER ALMALI.

2. İŞLENMİŞ YİYECEK VE İÇECEKLERİ HİÇ TÜKETMEYİN YA DA EN AZA İNDİRİN. BUNLAR; PAKETLENMİŞ HAZIR SANDVİÇLER, BEYAZ UNLULAR, TÜTSÜLENMİŞ ETLER, TATLANDIRILMIŞ İÇECEKLER VE RAF ÖMRÜ UZUN OLAN PAKETLENMİŞ HER TÜR YİYECEK VE İÇECEK TÜKETİLMEMELİ. ŞEKER YERİNE KULLANILAN YAPAY TATLANDIRICILAR VE DİET İÇECEKLER DE BUNLARA DAHİLDİR.

Beslenme Önerileri

3. FAZLA KİLOLU KİŞİLER GERÇEKÇİ VE UZUN SÜRELİ SÜRDÜRÜLEBİLİR DENGELİ BİR DİYET PROGRAMI UYGULAMALIDIRLAR. KISA SÜREDE FAZLA KİLO VERME AMAÇLI PROGRAMLAR ERKEN DÖNEMDE MUTLULUK VERSE DE UZUN SÜRELİ UYGULANMASI OLANAKLI OLMADIĞINDAN BİR YARAR SAĞLAMAMAKTA VE HATTA DİYET PROGRAMI SONRASINDA DAHA FAZLA KİLO ALMA İLE KARŞILAŞILMAKTADIR. PORSİYON KONTROLÜ VE ARALIKLI (HAFTADA 1 GÜN) UZUN SÜRELİ (12 SAAT) AÇ KALMA UYGULAMALARI DİYET PROGRAMI İÇİNDE YER ALMALIDIR. AŞAĞIDAKİ UYGULAMALAR KİLO VERMEDE VE KONTROLÜNDE OLDUKÇA YARARLIDIR;

  • SEBZE VE MEYVA TÜKETİMİNİ ARTIRIN (GÜNDE 5 KEZ ÖĞÜNLERDE VE ÖĞÜN ARALARINDA TÜKETİLMELİ)
  • YÜKSEK LİF İÇEREN YİYECEKLER TÜKETİN
  • KEPEĞİ AYRILMAMIŞ TAM TAHILLAR TÜKETİN
  • SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN
  • ŞEKERLİ İÇECEK TÜKETMEYİN
  • YÜKSEK PROTEİN İÇEREN GIDALARA YÖNELİN

KARBONHİDRATTAN FAKİR VE PROTEİNDEN ZENGİN DİYETLE KİLO VERME BAŞARISI DAHA YÜKSEKTİR. BAZI SPESİFİK DİYET PROGRAMLARI SAĞLIKLI KİLO VERMEDEKİ KANITLANMIŞ ETKİNLİKLERİYLE ÖNE ÇIKMAKTADIR: AKDENİZ DİYETİ, DASH DİYETİ,NUTRİSYSTEM VE JENNY CRAİG GİBİ. BİZİM MEMLEKETİMİZDE ULAŞILMASI VE UYGULANMASI EN KOLAY OLANI VE DÜNYA LİTERATÜRÜNDE KABUL GÖMÜŞ OLANI AKDENİZ DİYETİDİR. BU DİYET MEYVA,SEBZE, ÇİĞ KURUYEMİŞLER, TAM TAHILLAR, BALIK VE SAĞLIKLI DOYMAMIŞ YAĞLARDAN (ZEYTİN,AVOCADO,FINDIK,CEVİZ) ZENGİNDİR.

4. SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN SAĞLIKLI YAĞLAR TÜKETİN; BALIK,ZEYTİN,AVOCADO.

5. DAHA UZUN BİR HAYAT İÇİN KIRMIZI ETİ AZALTIN. KIRMIZI ET TÜKETİMİ ARTTIKÇA KALP DAMAR HASTALIKLARI, KANSERLER VE DİYABET RİSKİ ARTMAKTADIR. BUNLAR TÜM DÜNYADAKİ ÖLÜMLERİN EN AZ %80’İNDEN SORUMLUDUR. ÖZELLİKLE İŞLEM GÖRMÜŞ (ISIL İŞLEM, TÜTSÜLEME, MARİNASYON) KIRMIZI ETLERDE RİSK EN YÜKSEKTİR.

6. FERMENTE VE DOĞAL PROBİYOTİK YİYECEKLER TÜKETİN. BUNLAR YOĞURT,KEFİR,TURŞU,BOZA GİBİ PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ FERMENTE YİYECEKLERDİR. İÇERİKLERİNDEKİ YARARLI MİKRO-ORGANİZMALAR BARSAKLARIMIZDA YERLEŞİK OLAN DOĞAL BAKTERİLERİMİZİN İŞLEYİŞİNİ KOLAYLAŞTIRARAK ZARARLI MİKRO-ORGANİZMALARIN VÜCUTTA HASTALIK YAPMASINI ENGELLER VE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR. BU DOĞAL BAĞIŞIKLIK KALP DAMAR HASTALIĞI, DİYABET GİBİ YAVAŞ SEYİRLİ KRONİK HASTALIKLARIN İLERLEMESİNİ DE ENGELLER.

7. SON ÖNERİLER: ALKOLÜ BIRAKIN VEYA EN AZA İNDİRİN, VE YİYECEKLERDEN ELDE EDECEĞİNİZ YUKARIDA SAYILAN DOĞAL VİTAMİN VE BENZERİ YARARLI MADDELERİ, TABLET ŞEKLİNE GETİRİLMİŞ DESTEK TEDAVİLERİNDEN ELDE ETMEYE ÇALIŞMAYIN.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM DİLEĞİYLE,